Kommunalvalg 2008

 

Resultater fra kommunevalget 2008  

 

Resultater fra kommunevalget 2003

 

  • Resultat for landsdelen
  • SSW-mandater i amter og amtsuafhængige byer
  • SSW-mandater i kommunerne
  • Amtet Nordfriesland 
  • Amtet Rendsburg-Eckernförde
  • Amtet Schleswig-Flensburg
  •  
    Resultat for landsdelen 

    1998

    2003

    %absolut%absolut
    SSW
    2,9%
    38.713
    2,5%30.481
    Valgdeltagelse
    62,8%
    54,4%
    SSW-mandater i amter og amtsuafhængige byer19982003%
    Flensburg121124,2
    Nordfriesland447,8
    Rendsburg-Eckernförde204,8
    Schleswig-Flensburg6612

    Samlet

    24212,5
    SSW-mandater i kommunerne19982003
    Samlet137134

    Amtet
     Nordfriesland
    19982003
    Nordfriesland samlet4651
    Achtrup25
    Aventoft33
    Braderup11
    Bredstedt12
    Drage12
    Friedrichstadt21
    Garding11
    Hattstedt22
    Horstedt11
    Husum22
    Hörnum01
    Humptrup11
    Klixbüll11
    Koldenbüttel11
    Langenhorn01
    Ladelund22
    Leck23
    List32
    Neukirchen11
    Niebüll22
    Risum-Lindholm22
    Süderlügum22
    Sylt-Ost22
    Tönning33
    Vollerwiek43
    Westerland22
    Westre22
    Amtet Rendsburg-Eckernförde19982003
    Rendsburg-Eckernförde samlet95
    Brekendorf10
    Büdelsdorf10
    Eckernförde22
    Fleckeby10
    Rendsburg21
    Rieseby11
    Kosel11
    Amtet Schleswig-Flensburg19982003
    Schleswig-Flensburg samlet8478
    Arnis23
    Ausacker (WG)10
    Bollingstedt11
    Böklund11
    Dannewerk21
    Eggebek10
    Esgrus11
    Freienwill11
    Glücksburg22
    Großsolt11
    Großenwiehe33
    Grundhof (WG)11
    Handewitt44
    Harrislee77
    Havetoft11
    Havetoftloit (WG)13
    Hörup11
    Hürup10
    Husby22
    Jarplund-Weding32
    Jübek10
    Kappeln11
    Lürschau (WG)01
    Langstedt11
    Maasbüll12
    Medelby11
    Meyn21
    Mohrkirch11
    Norderbrarup10
    Oeversee22
    Quern11
    Ringsberg10
    Sankelmark23
    Satrup11
    Schaalby11
    Schafflund34
    Schleswig45
    Schuby21
    Sieverstedt10
    Sörup (WG)11
    Stolk01
    Stoltebüll22
    Struxdorf (WG)10
    Süderbrarup11
    Süderfahrenstedt (WG)11
    Tarp22
    Tastrup10
    Treia11
    Wanderup32
    Wallsbüll22
    Wees22
    Weesby (WG)11

    I kommuner, der er mærket „WG“er SSW-politikerne valgt via lokale borgerlister („Wählergemeinschaften”).