Byrådsgruppen SSW Flensborg

SSW-Rådsfraktion
Rathausplatz 1
Zimmer H 50 
DE-24931 Flensborg 

Tel. +49 461 85-2765
Fax: +49 461 85-2854
Email: fraktion.flensburg@ssw.de
Sekretariat: Ruth Möller

Adresse på rådhuset:
Rathaus • Rathausplatz 1 • Zimmer H 50    
Åbningstider: Ma. 14-17, Ti. 9-12, Ons. 9-12, To. 14-17, Fr. 9-12 
og efter aftale.

Rådsmedlemmer SSW Flensborg

Gruppeformand Susanne Schaefer-Quäck

Tlf. 0049 461-31 22 55
E-mail: Susanne.Schaefer-Quaeck@ssw.de

Udvalg

  • Hovedudvalget
  • Finansudvalget
  • Ældsterådet

Stedf. gruppeformand Edgar Möller

Tegelbarg 41
D-24941 Flensborg

Tlf. 0049 461-9 65 70
Mobil 0049 16097829218
E-mail: Edgar.Moeller@ssw.de

Født 1956
gift, 2 børn
 

Teknisk ansat
Socialpolitisk talsmand
Formand for social- og sundhedsudvalget

Udvalg

  • Social- og sundhedsudvalget (fmd.)
  • Hovedusvalget

 

2. stedf. formand Glenn Dierking

Große Str. 4
D-24937 Flensborg

Tel. 0461-180 500
E-mail: glenn.dierking@ssw.de

Født 1954

Arkitekt
Planlægningspolitisk talsmand

Udvalg

  • Udvalget for miljø, planlægning og byudvikling
  • Tilsynsrådet for erhvervsfremmeselskabet WiReg

3. stedf. formand Daniel Dürkop

Friedrichstal 40
D-24939 Flensb0rg

E-mail: Daniel.Duerkop@ssw.de

Født 1973
Journalist
Kulturpolitisk talsmand

Udvalg

  • Kultur- & turismeudvalget (2. stedf. fmd.)
  • Forvaltningsrådet TBZ (teknisk forvaltning)
  • Borgerservice, sikkerhed og orden

 

Katrin Möller

Dibler Straße 14
D-24941 Flensborg

Tel: 0049 461 505 2655
E-mail: Katrin.Moeller@ssw.de
 

Ungdomspolitisk talskvinde
Kredsformand for SSW Flensborg

Udvalg

  • Ungdomshjælpudvalget
  • Ligestillingsudvalget

Philipp Bohk

Am Katharinenhof 18
D-24939 Flensborg

Tlf. 0049 171 - 4843OOO
E-mail: Philipp.Bohk@ssw.de
Født 1985

Amtssekretær SSW Flensborg
TBZ- & turismepolitisk talsmand
Digitalpolitisk talsmand

Udvalg

  • Hovedudvalget
  • Forvaltningsrådet TBZ (2. stedf. fmd.)
  • TAFF forvaltningsrådet

Tjark Jessen

Alter Kupfermühlenweg 88
D-24939 Flensborg

E-mail: Tjark.Jessen@ssw.de

Studerende
Idrætspolitisk talsmand

Udvalg

  • Uddannelse og idræt
  • Udvalg for borgerservice, sikkerhed og orden

 

Siegmund (Siggi) Pfingsten

Weizenstieg 2
D-24941 Flensborg

Tlf. 0049 175 75 610 90 
E-mail: Siggi.Pfingsten@ssw.de

Miljøpolitisk talsmand

Udvalg

  • Miljø, planlægning og byudvikling
  • Ligestillingsudvalget